Lipdukų istorija
skalbiami vardo lipdukai

Šiandien rinkoje galim rasti įvairiausios paskirties lipdukų. Lipdis.lt vardo lipdukai (arba vardo etiketės) yra skirti mūsų mažylių drabužiams ir daiktams žymėti. Lipdukus galite mūsų platformoje patys susikurti, mes atspausdinsime, o Jūs juos gavę lengavai (be jokio lygintuvo) priklijuosite ir džiaugsitės jų universalumu, nes skalbiant jie neatlimpa ir tarnauja ilgai. Dėl puikių savybių šie lipdukai tinka ir bendrovių darbo drabužiams žymėti ir ne tik. Jie padeda nepamesti daiktų, todėl sutaupo ne vieną eurą.

Dabar naudojamės ištobulintomis lipdukų gamybos technologijomis, tačiau iki šiol lipdukas išgyveno netrumpą evoliuciją.

 

Kas pirmasis atrado lipdukus?

 

Nėra visuotinai pripažinto pirmojo lipdukų išradėjo, bet egzistuoja kelios versijos apie tai, kas pirmasis istorijoje panaudojo lipdukus.

  • Manoma, kad “lipdukus” pirmieji sugalvojo senovės egiptiečiai, norėdami kasdien vykstančiame turguje skelbti kainas. Archeologai Egipte esančiose kasinėjimų vietose yra radę objektų, kurie primena ant senojo miesto sienų lipinamus kainų ir prekių aprašymus. Manoma, kad šie objektai buvo pagaminti iš tam tikro senovinio popieriaus, ir tuomet būdavo klijuojami ar lipinami ant įvairių turgaviečių sienų visame Egipte.
  • Dar žinoma, kad 1839 metais šiuolaikinius lipdukus pirmasis pradėjo gaminti seras Rowlandas Hillas – jis yra tas žmogus, kuris sugalvojo pašto ženklams naudoti lipnų popierių.
  • Pagal kitą versiją, šiuolaikiniai lipdukai atsirado maždaug 1880 metais – juos sukūrė reklamos specialistai Europoje, kai šiems šovė mintis, kad spalvoto popieriaus „etiketės“ gali padėti klientams geriau atpažinti (ir galiausiai įsigyti) prekes. Tokios spalvotos „etiketės“ ant įvairių vaisių ir vaisių pakuočių būdavo lipdomos paprasta gumos mase. Pasirodo, tuo metu Europoje buvo labai intensyvi vaisių augintojų konkurencija, ir šie spalvoti lipdukai buvo skirti tam, kad dėžės su tam tikro augintojo vaisiais išsiskirtų iš kitų.
  • Yra ir dar viena versiją – pagal ją, tikrasis lipdukų išradėjas yra R. Stantonas Avery, žymiosios “Avery Labels” kompanijos įkūrėjas”, 1935 metais sukūręs pirmąją savaime prilimpančią etiketę.

 

Daugelis ankstyvųjų lipdukų savaime nebuvo lipnūs – juos reikėdavo kaip nors sudrėkinti – palaižyti, patepti vandeniu ir pan. Nors ir šiais laikais dar pasitaiko tokių lipdukų (pavyzdžiui, pašto ženklų), daugeliui modernių lipdukų ši procedūra yra nebereikalinga. Taigi, atsakyti į klausimą, kas išrado lipdukus, galėsime tik tada, kai nuspręsime, kaip apibrėžiame patį lipduką.

 

Lipni juosta atsirado anksčiau, nei lipdukai

 

XIX amžiaus pabaigoje vokietis gydytojas vaistininkas Oskaras Troplovitsas mėgino sukurti limpantį tvarstį, kuris klijų pagalba saugiai priliptų prie odos. Didžiausias iššūkis buvo sukurti klijus, kurie nedirgintų odos. Rodės, tokius klijus jau pavyko išrasti, tačiau bandymų metu paaiškėjo, kad odą jie visgi dirgina. Tuo tarpu laki daktaro fantazija nenurimo ir jis savo išradimą nusprendė pritaikyti kitur – greitam pradurtų dviračio padangų remontui. Tai buvo pirmoji komercinė lipni juosta (lipdukas) pasaulyje.

 

Kaip atsirado lipdukų klijai?

 

Mokslinėje literatūroje terminas „lipdukų spausdinimas“ atsirado dar devintajame XIX amžiaus dešimtmetyje. Tačiau komercinis lipdukų leidimas prasidėjo tik 1935 m.

Buvo taip. Jaunas ir energingas verslininkas Stantonas Avery kas rytą eidavo pro vaisių ir daržovių prekeivius, bei stebėjo, kaip jų savininkai norėdami atkreipti dėmesį į savo produktus prie stendų bei medinių dėžių mėgina klijuoti popierines reklamines žinutes, popierių tepdami guminiais klijais. Vėjui pučiant tą padaryti būdavo labai nepatogu – sunku užtepti klijus, o priklijuotos etiketės ilgai nesilaiko ir nuskrenda papūtus vėjui. Tai matydamas Stantonas Avery sumojo, kad būtų gerai išrasti būdą patikimai pritvirtinti etiketes.

 

Sprendimas pasirodė paprastas: klijai ant etiketės turėtų būti tepami, o ne lipdymo metu – tuomet bus patogu ir praktiška jas klijuoti. Tačiau bėda ta, kad nebuvp aišku, kaip apsaugoti klijų sluoksnį nuo priešlaikinio išdžiūvimo.

 

Kaip tiksliai Avery tai padarė, istorija nutyli. Tik žinoma, kad pirmasis išleistas lipdukas sukėlę tikrą sensaciją, o Avery netrukus pakilo į karjeros aukštumas. Jis netgi įkūrė savo kompaniją, kurioje įdarbino aukščiausios klasės darbuotojus. Ši įmonė išrado dar ne vieną technologiją, kurias lipdukų gamintojai naudoja iki šiol.

 

Kaip atsirado šiuolaikiniai lipdukai?

 

1968 m. „3M“ darbuotojas daktaras Spencas Silveris pamėgino patobulinti lipnios juostos klijus. Jo eksperimento metu gimė nauja karščiui ir vandeniui atspari medžiaga, kuri tvirtai lipo prie bet kokių paviršių. Spencas Silveris suprato atradęs visiškai naują produktą, tačiau negalėjo sugalvoti, kur jį pritaikyti.

Tik po aštuonerių metų, 1973 m., kitas įmonės darbuotojas Artas Fry ėmė ją ir pritaikė. Fry dainuodavo bažnyčios chore, kur nuolatos pamesdavo giesmynui reikalingus skirtukus. Todėl jis sugalvojo klijais padengti popierinius lapukus (lipdukus), kuriuos jis naudojo kaip knygų skirtukus. Šiuos lipdukus buvo lengva priklijuoti prie bet kokio paviršiaus.

 

Pirmieji tokio tipo lipdukų egzemplioriai į prekybą išėjo 1980 m., o jau po metų, 1981-aisiais, šie lipdukai tapo perkamiausiu bendrovės produktu ir atnešė neįtikėtiną pelną. Dar po kelerių metų tokius lipdukus spausdinti pradėjo daugelis spaustuvių.

Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.